Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Hradište - okres PartizánskeHľadať
 
 

Hradištský mlyn - história

                                                             

                                            Z histórie mlyna v Hradišti

( prevzaté z publikácie" Mlynárstvo a mlynári na Belánke a Nitrici v 20. storoči" od p. Rudolfa Ďuriša zo Skačian)

 

             Mlyn v tejto obci je historicky doložený zo začiatku 18. storočia, kde sa spomína v l. kanonickej vizitácii zo 7.januára 1729 r.  V ll. zápisnici kanonícke vizitácie z 12.4.1798 r. sa ako pracovník na tamojšom mlyne spomína istý Karol Mihalovič. Je oprávnený predpoklad, že príslušníci téjto rodiny užívali mlyn ( neskôr možno aj vlastnili)  až do roku 1926, kedy mlyn prevzala (a pravdepodobne kúpila)  rodina Gustáva Krčeka.

 

 

(l. kanonická vizitácia zo dňa 7. januára roku Pána 1729)

Mlyn: Ačkoľvek blahej pamäti p. Michal Štefkovič, farár skačiansky podla práva držal v majetku mlyn na území Hradišťa nad potokom Nitra zvanom, ubránil ho od nejakého poštmajstra Jána Kolpergera a pp. farárom svojím nástupcom čo majetku zákonite uložil navždy  v 220 zlatých s tou podmienkou,  ku testamentu pripojenou, že za spasenie jeho duše a za spasenie duší jeho príbuzných budú sa konať sväté omše a spomínaný mlyn budú držať vo vlastníctve. Predsa pod prefektáreu / Župný úrad/ p. Ladislava Štefana Vajoji mlyn bol vyvlastnený a v prítomnosti podmienečne obsadený. Z tohoto mlyna aktuálny p. farár skačianský obdrží ročne zo zbožia na mletie, ako podiel za svoje služby sap. 29 / saputí /. Ex millituso sap. 1.5 / z čistej pšenice sap.3, z otrúb sap.4. Toto všetko od majiteľov menovaného mlyna v Hradišti sa ročne nerušene  plní. Spor o mlyn bol vyriešený súdnym procesom župným, dľa ktorého vlastníkom sa stal farár skačiansky, musel však zložiť  224.50 zlatých odstupujúcim.

            

 

  Rodina mlynára Gustáva Krčeka

 

 

Hradištský mlynár Gustáv Krček r. 1961

 

 

  pôvodný starý mlyn   (okolo r.1930)

 

 

  pôvodný  starý mlyn   ( okolo r. 1930)

 

 

             Zostarnutý a schátraný mlyn Gustáv Krček prestaval a rozšíril na moderný valcový mlyn. Strojové zariadenie (okrem turbíny) dodala továreň na mlynské stroje Jozef Prokop v Pardubiciach. Z pôvodného starého mlyna si Krček ponechal iba  (nedávno postavené) mlynské koleso a koryto pôvodného mlynského náhonu. Na novom mlyne zriadil Krček aj elektroagregát s výkonom 120KW na osvetlovanie mlyna a svojho rodinného domu, ale aj prilahlej časti obce.

 

  zotrvačník elektroagregátu

 

 

Bol to prvý zdroj elektrickej energie v Hradišti, ktoré bolo napojené na verejnú elektrickú sieť až v rokoch 1938-39.                                                                                                                                                          Krček namontoval pri mlyne aj pílu na prípravu reziva, ktoré išlo dobre na odbyt pri rozširujúcej sa výstavbe rodinných domkov a hospodárskych budov nielen v Hradišti, ale aj v susedných Vesteniciach a Skačanoch. Pre lepší prítok vody do koryta náhonu obnovil Krček záchytovú hať vody pod Chotomou a prehĺbil náhon k výdatnejšiemu prítoku vody. Vodné koleso malo takto neustále potrebnú zásobu vodnej energie.                                                                                                                         

Krček bol podnikavý a snaživý človek, no napriek tomu ako mlynár - živnostník neuspel pre silnú konkurenciu veľkomlyna Hýbalovcov v susedných Skačanoch. Jozef Hýbal zaviedol vo svojom modernom automatickom mlyne výmenu obilia za múku a vedľajšie mlynské produkty, takže na zomletie obilia nebolo treba čakať. A tak Hýbal skonkuroval nielen Ďurišovský dolný mlyn v Skačanoch, ale aj Krčkov mlyn v Hradišti, ktorý pre stratu zákazníkov tiež len živoril. 

      Po znárodnení (1949)  pracoval Krček v mlyne ako pomocník až do zastavenia prevádzky začiatkom 50-tych rokov. Potom ako 52 ročný, chorý na pľúca a priedušky, dožíval svoj život pod záštitou svojej dcéry Eleny ( bývajúcej s rodinou v susedstve) pri sociálnej výpomoci 60 korún mesačne. Zomrel ako 73 ročný  r.1971. Po zastavení prevádzky hradištský mlyn spolu s vodným náhonom spustol. Budovu prevzalo miestne JRD ako skladište obilia.

                                                                                                                                                      

   Krčké mlyn r.1980

 

 

 Rybári na Drieku r.1975

 

 

 

   Krčké mlyn r.1980

 

 

Krčke mlyn r.19/80

 

 

 

Stavidlo do turbíny a do Drieku  r.1985

 

 

 

      Krčke mlyn 2012

 

 

      Krčke mlyn 2012- Driek

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

virtualny cintorin

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka