Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Hradište - okres PartizánskeHľadať
 
 

Spisovateľ a fotograf prírody Ivan Kňaze st.

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

 

  Pán Ivan Kňaze, ktorý  sa narodil  v roľníckej rodine dňa 23.10.1946 v Hradišti otcovi Štefanovi a matke Eleonóre r. Kližanovej.  Po skončení základnej školy chodil do učilišťa v Martine, kde sa vyučil za drevomodelára a neskôr navštevoval Strednú školu drevársku vo Zvolene. Dvojročnú vojenskú službu absolvoval  na Morave v Kroměříři a stal sa absolventom poddôstojníckej školy.  Po návrate z vojny sa oženil s Evou r. Chrenkovou,  pochádzajúcou z Nitrice. Spolu vychovali 3 deti – syna Ivana a dcéry Miriam a Katarínu. V súčasnosti sa s manželkou tešia zo 6 vnúčat.

Od roku 1965 až do roku 2005,kedy odišiel do predčasného dôchodku, pán Kňaze pracoval ako drevomodelár  v strojárňach ZDA Partizánske.

Lásku k prírode, k zvieratám a k fotografovaniu zdedil Ivan Kňaze po otcovi,  ktorý bol na vojne fotografom a ako 13-ročnému mu kúpil prvý fotoaparát, dvojokú zrkadlovku značky LJUBITEĽ. Zároveň sa mu dostala do rúk kniha Jozefa Poneca KDE VTÁKY HNIEZDIA, ktorá ho veľmi inšpirovala a sám sa chcel stať takým spisovateľom.  V Martine začal navštevovať  fotografický a prírodovedecký krúžok, kde sa zdokonalil vo fotografovaní a pozorovaní prírody. Počas vojny sám viedol fotografický krúžok a fotografoval hlavne hniezdiace vtáctvo. V roku 1964 sa stal členom Československej ornitologickej spoločnosti  na základe úspešných skúšok na Vysokej škole lesníckej vo Zvolene. Zároveň pôsobil v Moravskom ornitologickom spolku v Přerove. Teraz pôsobí v Slovenskej ornitologickej spoločnosti a aktívne sa zapája do jej výskumných úloh. Jeho hlavným záujmom aj odborom je bionómia hniezdenia, ktorej sa venoval aj vo svojich príspevkoch do rôznych časopisov a novín. Začínal dopisovať do časopisov Kamarát, ABC Pionierov, ABC mladých technikov a prírodovedcov,  Elektrón,  Dnešok, Tempo, Roľnícke noviny , ...v súčasnosti stále píše príspevky do Poľovníctva a rybárstva,  Naše myslivost ,  Lovu zdar,  Krásy Slovenska, Záhradkár , Život a do mnohých iných.

Ako drevomodelárovi mu na celý život učarovala vôňa dreva a doteraz vyhotovil okolo 1200 vtáčích búdok a vyvesil ich do našich lesov a záhrad. Najviac ich je v okolí Hradišťa, Látkoviec a Pravotíc, ale aj v Malej a Veľkej Fatre a v povodí Dunaja. Tejto problematike sa venoval  aj vo svojej prvej knihe VO VTÁČICH BÚDKACH,  ktorú v roku 1987 vydalo Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Odvtedy napísal okolo 20 kníh publikácií,  v ktorých sa venoval vtákom –PRI VTÁČÍCH HNIEZDACH, SO SPEVOM NA VTÁČIU SVADBU,  dravcom – PO MEDVEDÍCH STOPÁCH, PO VLČÍCH CHODNÍKOCH, DRAVEC A KORISŤ, správaniu zvierat – POVAHY ZVIERAT,  REČ ZVIERAT a MYSLENIE ZVIERAT, osobitná kapitola je venovaná hmyzu – RADOSŤ Z POZOROVANIA HMYZU a MILOVANIE HMYZU.  Najznámejšie poľovné revíry sú opísané v jeho veľkej obrazovej monografii pod názvom v SLOVENSKÝCH REVÍROCH.  Nie je možné tu všetky jeho diela vymenovať,  prelomové v jeho tvorbe boli však jeho prvé tri knihy. Na základe ich dobrého  posudku od 2 spisovateľov sa stal členom Spolu slovenských spisovateľov v odbore prírodovednej beletrie. Bibliografia  Ivana Kňazeho je spracovaná  RNDr.  Matoušekom  v archíve Národnej  knižnice v Bratislave a obsahuje vyše 1300 odborných a poviedkových článkov a okolo 20 knižných publikácií.

V roku 2005 sa stal Ivan Kňaze členom  Slovenskej akadémie vied v odbore entomológie a zároveň je členom Slovenskej entomologickej spoločnosti pre pozorovanie a fotografovanie hmyzu.

Celý svoj doterajší život prežil pán Kňaze veľmi aktívne, okrem fotografovania a písania sa venoval drevorezbárstvu, zbieral známky z celého sveta, staré mince a zápalkové škatuľky. Keď mu však zdávame hold ako občanovi Hradišťa, nedá sa nespomenúť, že bol aj aktívnym muzikantom.  Hudobný školu vychodil v Martine, kde aj hrával v dychovej hudbe na trúbku, počas vojny bol členom vojenskej dychovky a takmer 20 rokov hrával v hradištskej dychovke.

Ako bolo povedané, pán Ivan Kňaze, za 70 rokov svojho života prežil nesmierne plodný, zaujímavý a plnohodnotný život. Nič z toho by však nebolo možné bez Božej pomoci a bez chápajúcej podpory milovanej manželky Evy a detí s rodinami. Za to  im patrí jeho i naša vďaka.

 

" Nie som lovec ale lovím. Lovím snímky a zábery živočíchov našej krásnej prírody do malej skrinky,ktorej hovoríme fotoaparát. "

 

Fotogaléria: Autor fotografii : Ivan Kňaze

 

Fotogaléria z výstavy 18.11. 2016  KD Hradište

 

 

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

 

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

Ivan Kňaze-fotografické začiatky

 

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

Ivanova kniha o medveďoch

 

Spisovateľ a fotograf prírody  Ivan Kňaze st.

Fotograf a spisovateľ Ivan Kňaze napísal 12 kníh o prírode

 


 

virtualny cintorin

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka